Piyano ile o kadar saat haşır neşir olan çocukların ister istemez yaramaz olmaya vakitleri kalmıyor.

Psikolojik araştırmalar, müzik derslerinin çeşitli başarı ölçütleri olan zeka, akademik başarı ve grit ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Grit, insanların uzun vadeli, anlamlı hedeflerine ulaşmak için azimleri ve tutkularıyla yürümeleri anlamına geliyor.Piyano çalan çocukların yetişkinler kadar başarılı olma şansının diğer çocuklardan daha yüksek olmasının birkaç nedeni:

Müzik dersi alan çocuklar daha yüksek IQ’su olma eğilimindedir.

Bazı araştırmacılar, doğrudan bir enstrüman çalmayı öğrenmenin genel zekada artışlara neden olduğuna inanmaktadır. Diğerleri ise müzik eğitiminin IQ'da küçük artışlara neden olabileceğini söylüyor. Bu durum zeka ile müzik eğitimlerinin arasında orantılı bir ilişki olduğunu ispatlıyor. Tabii ayrı zamanda IQ sadece deneyim ve çalışmaya bağlı değil aynı zamanda genetiğe bağlı bir durumdur.

Ne olursa olsun araştırmalar, müzik ile genel zeka arasındaki artışın bağlantılı olduğunu söylüyor. Müzik dersleri ve müzik eğitimi alma süresi ne kadar uzun olursa öğrencinin zihinsel fonksiyonları da o kadar iyi çalışır.

IQ sabit durduğunda bile, araştırmacılar müzik derslerinin akademik başarı ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Çalışma yazarı E. Glenn Schellenberg şöyle açıklıyor: 'Bilişsel yeteneklerde ortalamanın üstünde olmanın yanı sıra, bu çocuklar müzik ile motive olabilirler, konsantre olabilirler, kendi yeteneklerine güvenebilirler, işbirlikçi olabilirler, ilgi duyup yollarına devam edebilirler. Zeka testleri olmak üzere birçok testlerde başarılıdırlar. Okula gitme zorunluluğu olan öğrencilerin yeteneklerini okulda müzik dersleri ile alacağı ek dersler ile parlatabilirler. Müzik eğitiminin derslere etkisi var ama okul derslerinin (psikoloji okumak gibi) müzik derslerine herhangi bir artısı yok.'

Yani çocuklarınızın programına piyano dersini eklemeniz, bilgiye açık olan çocuk için derse daha konsantre ve öğrenmeye motive kılıyor.

Piyano çalmak kolay değil o yüzden piyano öğrenen çocuklar daha azimli olur.

Pensilvanya Üniversitesi psikoloğu Angela Duckworth'e göre piyanoyu çocukken çalmak gibi zor şeyleri yapmak ilerleyeceği yolda daha büyük başarıları kazanmasına yol açabilir.

2013’te ‘grit’ denilen güçlü,başarıya giden yolda tutku ve azimle yürüme anlamına gelen kendi kişilik özelliklerini ortaya çıkardığı için MacArthur vakfı tarafından ‘dahi’ adını kazandı. Ondan sonra ‘Grit’ kitabını yazdı.

Angela Duckworth’un araştırmaları grit ile ilgiliydi. Araştırmalarını, uzun vadeli hedeflere olan ilgiyi sürdürme ve çaba gösterme eğilimi olarak tanımlamış, eğitim başarısını, Ivy League derecelerinde daha yüksek not ortalaması, West Point öğrencilerinde daha fazla tutulması ve ABD Ulusal Yazım Arısı'nda daha yüksek rütbe ile ilişkilendirilmiştir.

Duckworth ‘grit’i her iki kızına da aşılamaya çalışıyor, Angela, kocasının ve kendisinin "zor şey kuralı" dediği kurala bütün ailesinin uyduğunu söylüyor: Herkes pratik gerektiren bir şey yapmalı,çocuklarının her defasında nasıl iyi olduğunun geri bildirimlerini almak istiyorlar ve daha iyisi olmak için deneyin, deneyin ve deneyin. Tıpkı piyano gibi. Herkes başladığı işi bitirmek zorunda ve hiçkimse kolaya kaçmayıp kendisi için zor olan hedefi seçmeli.

Hobiyi sürdürmek, pratikte bir şeyde daha iyi olabileceğiniz fikrini güçlendirir.

Tamamen anekdot kanıtlarına dayanan, Mount Holyoke Koleji'ndeki vizyon problemleriyle mücadele eden bir nörobiyoloji profesörü olan Susan R. Barry, ‘Psychology Today’ sitesinde çocukluğunda aldığı piyano dersleri ona devamlılık hakkında kıymetli şeyler öğrettiğini yazmış:

‘En önemlisi, pratik yaparak daha iyi olabileceğimi gördüm, bu kavramın herkes tarafından söylendiğini ama kimsenin benimsemediğini görüyorum. Tıpkı piyano çalmak gibi, eğer ben dikkatimi verirsem ve pratik yaparsam piyanoda daha iyi olabilirim. Geriye baktığımda,piyano deneyimlerimin bana farklı bakış açılarıyla bakmayı öğrettiğini ve öz güven kazandırdığını farkediyorum.’

kaynak: https://www.cocukyeri.com/blog/piyano-calmak-basariyi-arttiriyor